top of page

FAQ - Często zadawane pytania

Poniżej znajdują się odpowiedzi na zagadnienia i pytania, które wyniknęły z przeprowadzonej ankiety, dotyczącej działalności archiwum. Uprzejmie dziękujemy za poruszenie wielu zagadnień oraz słowa uznania dla naszej działalności i obsługi przez internet. Pewne aspekty nie zostały poniżej opisane, ponieważ czekamy na podjęcie decyzji dotyczących zaproponowanych przez Państwa zmian. Uprzejmie prosimy o cierpliwość, jeżeli Państwa sugestie nie zostały poniżej poruszone.

 

Dodatkowo załączamy tutaj graficzne odzwierciedlenie pozostałych wyników przeprowadzonej ankiety.

 

Zasób ksiąg metrykalnych znajdujących się w archiwum

 • Celem archiwum jest digitalizacja wszystkich istniejących ksiąg metrykalnych parafii przynależących do Diecezji w Łowiczu. W miarę możliwości staramy się uzyskiwać księgi istniejące jedynie na parafii, jednakże ten proces wymaga cierpliwości nie tylko z Państwa ale również i z naszej strony.

 • Natomiast pełen wykaz parafii, których księgi obecnie znajdują się w naszym archiwum (fizycznie lub w formie zdigitalizowanej) moża znaleźć pod tym linkiem, jak również w zakładce "Historia i zasób archiwalny/digitalizacja zasobów metrykalnych".

 • Wszystkie alegaty z parafii obecnie znajdujące się w archiwum, zostały sfotografowane. Udostępniane będą do zamawiania wraz z ich indeksacją.

 • Wszystkie księgi, które są dowożone do archiwum są digitalizowane, niestety nie mamy wpływu na częstotliwość tych działań.

 

Działalność i kontakt z archiwum

 • Przy obecnych możliwościach kadrowych archiwum, narazie nie jest przewidziana możliwość zmiany godzin oraz dnia (dni) funkcjonowania archiwum. Jednakże aspekt ten będzie przedmiotem rozmów z administracją kurii.

 • Biorąc pod uwagę, że archiwum jest tylko czynne raz w tygodniu, w przypadku korespondecji emailowej, uprzejmie prosimy o korzystanie z emaila ad.lowicz(at)gmail.com zamiast archiwum(at)diecezja.lowicz.pl, ten ostatni jest jedynie wykorzystywany do spraw administracyjncych archiwum i sprawdzany jest jedynie w dniu otwarcia archiwum.

 

Skany aktów - rozmiar oraz przechowywanie

 • Jedyna dostępna rozdzielczość zdjęć jest 300 dpi. Niestety większa rozdzielczość nie jest dostępna.

 • Zamawiane akta są kadrowane tak aby plik zawierał jedynie zamawiany akt. Rzadko ale czasem zdarza się, że kadrowane zdjęcie może nie zawierać dodatkowej informacji (np. pełna data - w przypadku aktów łacińskich, lub podpisy i nazwisko księdza). W takim przypadku, prosimy o zgłoszenie tego błędu. Prześlemy ponownie skan z brakującymi danymi.

 • Skany są przechowywane na dyskach zewnętrznych, niestety nie ma obecnie możliwość udostępniania ich w formie elektronicznej w internecie. Związane jest to z obecnymi możliwościami informatycznymi archiwum oraz z decyzją o udostępnianiu aktów jedynie za opłatą.

 

Zamawianie aktów

 • Akta wydawane są na podstawie stworzonych przez woluntariuszy indeksów poszczgólnych parafii. Indeksy te znajdują się w genetece (geneteka.genealodzy.pl). Szczegóły jak można zamówić akta można znaleźć tutaj.

 

Indeksacja zasobów metrykalnych

 • Zdigitalizowane księgi są obecnie indeksowane przez woluntariuszy. Spis zindeksowanych ksiąg jest sukcesywnie aktualizowany. Spis ten można znaleźć tutaj.

 • W odniesieniu do wpisywania danych dodatkowych do indeksów np. świadków, jest indywidualną decyzją każdego indeksującego, którzy indeksują według zasad określonych dla potrzeb geneteki. Jako archiwum nie jesteśmy przeciwni wpisywaniu dodatkowych informacji, ale niestety nie możemy wymagać więcej niż jest to określone w instrukcji indeksowania.

 

Zawartość strony internetowej

 • Nie ma możliwości zmiany stopki na stronie. Obecny układ jest związany z ustawieniami darmowego szablonu oferowanego przez firmę wix.

 • Administrator strony jest otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie dotyczące obecnego wyglądu strony. Dotychczasowe propozycje zman zostały wprowadzone w miarę możliwości oferowanych przez szablon firmy wix. Wszelkiego rodzaju nowe sugestie prosimy przekazać na adres archiwum:  ad.lowicz(at)gmail.com.

 • Dodatkowo, administrator strony archiwum przekazał administratorowi głównej strony archiwum sugestie dotyczące utrudnionego odnalezienia linku do strony archiwum. 

 

CDN...

 

 

 

bottom of page